Öncelikle artık lütfen şunun farkına varın, sizler bu yazıyı okuyorsanız PPL sahibi ve ATPL teori eğitimine başlamışsınız yani artık ticari pilot olmak için adım atan biri olarak LÜTFEN NE YAPACAĞINIZI öğrenin.Aday olduğunuz işte bilgi ve okumak en güçlü silahınız olacaktır .

Şu anda aktif olarak 3 ülkede devam eden bir sınav maratonu var , 32 EASA Ülkesinde de sınava girebilirsiniz ancak ülkelerin CAA leri iletişime geçmek ve süreci takip etmek sizlerin sorumluluğundadır.

Bana lütfen artık şu olurmu bu olurmu demek yerine size gönderdiğim AB7/8 numaralı ATPL bilgilendirme emailini tekrar okuyunuz. 

Malumunuz üzere bir kere daha farkında olmayanlara bilgi vermek amaçlı yazıyorum.
a) Atpl Theory Eğitimini aldığınız ülke Macaristandaki Okullar.
b) Sınava Polonyada yada başka bir ülkede giriyorda olsanız okulunuz Macaristandır

Bunu Neden Yazıyorum:  Sınava Polonyada girmek isteyen arkadaşlarım için lütfen anlayanlar anlamayanlara anlatsın.

c) Eğer ki vize davetiyesine ihtiyaç duyarsanız size ancak okulunuz Macaristan da olduğu için MACAR vizesi için davetiye gönderebilirim. Artık vize sürecinde sizlerden eğitim ücretinin ödendiğine dair belge ve odeme dekontu talep ediyorlar.Daha önceden işler hızlansın diye eğitim ücretlerinizi EMANET olarak abul ediyordum şu adna vize sorunu olan lütfen Swift masrafına kıyıp okulun hesabına yatırsın .ÖNEMLİ bir konu duyanlar duymayanlara iletsin.

Yani Polonya da sınava girecekseniz de ilk vize aldığınız ülke olan Macaristan üzerinden girip gitmeniz doğru olanıdır.Vize aldım diye direkt Polonya dan girmek ısterseniz bu sizin sorumluluğunuzda bunu lütfen unutmayın .

d) Eğer Polonya'da sınava girmek isterseniz uzaktan eğitimin bitmesi  normal şartlarda en az 5 Ay sürede tamamlanır ,yani siz hızlı bitsin diye günde 15 saat de çalışsanız 2-3 ayda da bitse , Eğitim bitirme sertifikanız   okul tarafından imzalanmaz  ve  ancak evrakınız Polonya otoritesine gittiğinde işlemler başlıyor bunu bilin ve  eksileri neler lütfen okuyunuz.

İlk başvuru Polonyada EVRAK Teyitleri yüzünden sınava yetişememe riski var.

  1. Evrakın Macardan Polonyaya gitmesi en az 1 hafta cunku ISLAK imzalı evrak isteniyor.
  2. Ayrıca Polonya otoritesi PPL lisansınızı aldığınız ülke ile  teyit ediyor,
  3. Atpl teori bitirme belgenizi okulla teyit ediyor ,
  4. Evraklarınızı kontrol ediyor ve bunu 1-2 tane bayan yapıyor ilk başvuru hep sıkıntılı oluyor bilginize.

Tavsiye: Yerinizde olsam bilet vs işini size Polonya tarafından PIN kodu gelince yaparım. Oraya gidip ne kendinizi ne de beni derdinizle kahretmeyin.Burada ARTIK yapabileceğim bir şey yok ve karşınızda Polonyalı devlet memurları var haberiniz olsun.

e) Eğer Macaristan da sınava girecekseniz lütfen işin cılkını çıkarıp 1 ayda tüme derslere gireceğim diye düşünmeyin . .Olayı azıcık mantıklı bir platforma oturtun.Normal insanlar (Avrupalılar) bu eğitimi 12-18 ay arasında bitiriyor.Yani nereye koşuyorsunuz inanın bilmiyorum ama kendinizi de overload edip boşuna sınav haklarınızı tüketmeyin. Macaristanda  sınava girebilmeniz için  okulun sizleri ehivital üzerinden gereksinimlerini tamamladığınız derslerden recommend etmesi gerekiyor .  Sizlerinde Macaristana giden biri yada ord bulunun bir arkadaş vasıtasıyla ATPL theory ücreti olan 70.000 forint yatırmanız gerekiyor.

En kolay yol: 

  1. IFR,VFR ve MASS Balance derslernin saat ve progresslerini hızlıca bitirin ve okuldan recommend isteyelim. Macaristanda en zor şey sınav günü almaktır bunu biliyorsunuz . 3 dersten yolları acıp daha sonra sınav gidene kadar kalan girmek ıstediğiniz derleri eklettirelim.
  2. Macaristana giden yada orda olan birine 70000sınav ücretini ödetin yada kendiniz Swift yolu ile odme yapınız . Swift için euro kulanılıyor ve bankanın kurundan oraya ulaşan par amiktarı 70000 den az ise odemeni kabul gormez. Pintilik yapmayın ne saplarsanız 10 euro fazla gonderin yoksa 67 geldi 68 geldi derler ve 2000 forint ıcın de ayrıca Swift odersiniz.Kulağınıza küpe olsun. 
  3. Ödeme için bilgiler https://www.aerobedo.com/hungary-caa-bank-accounts-and-details-for-licenceexam-and-etc-183005.html

Eğer Avusturya controlde sınava girecekseniz :   Yine aynı Macardaki gibi bitirğdiniz dersler hazır olunca sizlerin adına Austro Control aplicatiın formunun doldurulması ve bu evrakın ıslak imzalı olarak okulun yada sizler tarafından sınav öncesinde Austro Control examinerine ulaştırılması gerekiyor. Bu basvuru işlemini yapmanız ve evrakınızında okul tarafından hazırlanıp Austro Controle ulaştırılması için ifr,vfr ve mass balance dersleirnin süre ve progreslerini yapmak doğru olacaktır .  https://www.aerobedo.com/how-can-i-book-exam-for-hungary-atos-for-austro-control-atpl-ppl-exam-183375.html​​​​​​​  bu linktende sınav tarihleri ve yerleir hakkında bilgi alablir ve yer basvurusu yapabilirsiniz.

Bundan sonraki taleplerinizin takibi için lütfen aerobedo.com da ki SUPPORT kısmını kullanın . İşlemlerinizin takibi ve gozden kaçmaması adına bu bir zorunluluk haline geldi.Diğer türlü artı gözden kaçanlarda kusura bakmasın.